Długa historia i bogate tradycje to szczególna wartość dla klubu, którego największe sukcesy sportowe należą do odległej przeszłości. Dlatego dziś, gdy aktualne wyniki są dalekie od dawnych sukcesów, warto przypominać o dawnych osiągnięciach, latach spędzonych w krajowej elicie czy zawodnikach Garbarni będących podporami narodowej reprezentacji.

Garbarnia w 2011 roku ochodziła swe 90-lecie. Okres ten pełen jest wielkich wzlotów i dramatycznych upadków naszego Klubu. Sportowa droga Garbarni rozpoczęła się od amatorskiego przyzakładowego zespołu z najniższego poziomu klasy okręgowej do korony mistrza Polski po zaledwie 10 latach istnienia Klubu. Przez kolejne kilkanaście lat trudno było wyobrazić sobie polską ekstraklasę bez Garbarni Kraków.

Pierwszym ciosem dla Klubu była okupacja niemiecka. Po latach wojennej zawieruchy Garbarnia musiała mozolnie walczyć o utrzymanie w czołówce polskich klubów. Zmiany organizacyjne w okresie stalinizmu i przede wszystkim brak możnego i silnego politycznie patrona, co było ówcześnie niezwykle istotne, spowodowały stopniowe zmniejszanie znaczenia ludwinowskiego klubu i odstawanie od grona najsilniejszych zespołów w kraju. W drugiej połowie lat 50-tych Garbarze spadli z Ekstraklasy, by jak dotąd nigdy do niej nie powrócić.

Przez kolejne lata Brązowi byli solidnym drugoligowcem, który potrafił kilka razy poskromić najsilniejsze jedenastki w Polsce. Koniec tego okresu nastąpił w 1973 roku, kiedy Garbarnię administracyjnie pozbawiono legendarnego stadionu, a drużyna spadła do III ligi i musiała przez kolejne lata korzystać z gościny innych klubów.

Wreszcie w 1990 roku piłkarze Garbarni i kibice doczekali własnego stadionu. Nie tak okazałego, jak ten utracony w latach 70-tych, ale znów na Ludwinowie. Niemal dwadzieścia kolejnych lat to wegetacja na trzecim i czwartym poziomie ligowym oraz ciągłe przezwyciężanie problemów organizacyjnych i dramatycznego braku środków finansowych na funkcjonowanie.

W 2008 roku Brązowi zakwalifikowali się do nowej III ligi a w 2011 roku, po 37 latach, powrócili na szczebel centralny. Dziś Garbarnia ambitnie walczy o to, aby odzyskać choćby część dawnej sławy i świetności. Może właśnie najbliższy sezon okaże się dla Klubu przełomowy?

Aby poczytać o historii naszego Klubu wybierz interesujący Cię okres i kliknij zdjęcie:

Archiwalne zdjęcia, ilustrujące materiały o historii naszego Klubu, pochodzą z serwisu Klubowego www.garbarnia.krakow.pl.

Za ich udostępnienie dziękujemy twórcy tego serwisu, panu Stanisławowi Kusiowi.